SEARCH

PRZEŻYJCIE OPOWIEŚĆ O ZWYCIĘSTWIE!

MUZEUM EMILA I DANY ZATOPKÓW

Człowiek z Koprzywnicy

Nie ma osoby, która nie zna imienia sportowca, zadziwiającego świat swoimi osiągnięciami w dyscyplinach biegowych przez ponad dekadę. Startował na wszystkich kontynentach, przeciwników pokonywał jednego po drugim. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (1948) zdobył złoty i srebrny medal a cztery lata później w Helsinkach (1952) nawet trzy złote medale naraz. Niewielu się to udało. Ogólnie bił 18 razy światowe rekordy i ponad 61 razy rekordy Czechosłowacji. Jego rekord ustanowiony podczas biegu sylwestrowego w Sao Paulo (1954), nadal nie został pobity. Wraz ze swoją żoną oszczepniczką Daną, bardzo godnie reprezentował nasz kraj a obydwoje przyczynili się do tego, że cały świat zna małe państwo w sercu Europy.

Właśnie temu najsławniejszemu czeskiemu sportowcowi, kilkukrotnemu mistrzowi Igrzysk Olimpijskich, uznanego czeskim olimpijczykiem stulecia Emilowi Zatopkowi i jego małżonce Danie została poświęcona obszerna wystawa, którą uroczyście zainaugurowano wernisażem 17 października 2005 roku.

W skład ekspozycji wchodzą dwa filmy dokumentalne. Jeden z nich został nakręcony przy współpracy z telewizją fińską i zmontowany tak, że trwa 14 minut i 6 sekund – dokładnie tyle potrzebował największy biegacz stulecia do ustanowienia swojego rekordu w biegu na 5 kilometrów.

Na wystawie mogą Państwo obejrzeć ponad 50 autentycznych fotografii, 22 notatki prasowe, 15 odznaczeń, 15 upominków, 12 medali, 4 karykatury, 3 trofea, kurtkę reprezentacji należącą do Zatopka oraz jego numer startowy z legendarnych Igrzysk Olimpijskich w Londynie, a także różne rzeczy osobiste należące do małżeństwa Zatopków.....