Anglicky Česky Německy Polsky

NAŠE MUZEA

SLUŽBY PRO VÁS

VYHLEDÁVÁNÍ

 Aktuality 

Zde se dozvíte aktuální info o výstavách, akcích a jiných službách,

které pro Vás připravujeme.

 

 

 

Milí přátelé,

velká retrospektiva životního díla fotografa Viléma Heckela je po třech měsících minulostí. Dlouhou výstavní přestávku si však dávat nebudeme! S první z našich letních výstav však zcela změníme téma a otevřeme i nový výstavní cyklus, který by nás měl provázet několik dalších let. Rádi bychom se totiž v Lašském muzeu rok co rok vraceli k malířům, kteří tu více tu méně navazují na Zdeňka Buriana a to především tím, že se také ve své tvorbě věnují pravěké tematice. První osobností, kterou u nás v tomto cyklu přivítáme, bude malířka a ilustrátorka Barbora Kyšková.

Její dinosauři jsou však mohou oku, které je zvyklé na práce Zdeňka Buriana a jeho přímých pokračovatelů, připadat poněkud nezvyklé. A to hned ze dvou důvodů. První odlišnost spočívá v tom, jak Kyšková na pravěké tvory nahlíží. Dinosauři pro ni totiž nejsou jen hloupá a nemotorná zvířata, ztvárňuje je naopak jako živé, inteligentní a společenské tvory, čímž se vlastně hlásí k tzv. dinosauří renesanci, myšlenkovému proudu, který se od 80. let 20. století stává v paleontologii nesmírně populární. Druhou odlišností je potom zvolená technika, tedy perokresba a především barevná kombinace křídy a akvarelu na barevném papíře.

Práce, které vystavíme v Lašském muzeu vznikaly v první půli 90. let, kdy autorka pracovala na dvou knihách Ing. Jaroslava Mareše, popularizujích vědu o dinosaurech. První kniha vyšla v nakladatelství Svoboda v roce 1993 pod názvem Záhada dinosaurů a měla velký ohlas (a dnes s odstupem skoro třiceti let nabyla až kultovní status). Kniha druhá byla koncipována jako soubor beletristických povídek ze života druhohor ve stylu knih Josefa Augusty. Malířka dokončila všechny plánované doprovodné obrazy, ovšem kniha z důvodu krachu nakladatelství nebyla v této podobě realizována. Veřejnost tak má na naší výstavě vůbec poprvé možnost tyto ilustrace vidět.

Přátelé, pokud tedy budete mít chvíli času a chuti na dinosaury, budeme se na Vás těšit tentokrát v sobotu 29. června v 17 hodin, kdy výstavu nazvanou „Malířka dinosauří renesance“ společně s Barborou Kyškovou otevřeme.

Na milé shledání se těší

Mgr. Pavel Dvořák

Lašské muzeum

Štefánikova 226/8

742 21 Kopřivnice

tel. 556 801 138

mob. 725 853 458

http://cs-cz.facebook.com/pages/Lašské-muzeum/279033372200625

 

 

Vážení přátelé,

srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy obrazů Zdeňka Píži Iluze skutečnosti, která proběhne v pátek 21. června v 17 hodin v Muzeu Fojtství v Kopřivnici.

Malíř Zdeněk Píža žije a tvoří ve Frenštátě pod Radhoštěm. Studoval na střední průmyslové škole propagační a malbu u prof. Hiršela a PhDr. Pajurka na pedagogické fakultě v Ostravě. Tvorba Zdeňka Píži je charakteristická hledáním tajemna. Jako člen surrealistické Společnosti Karla Teiga v Praze a surrealistické skupiny Stir up v Ostravě se účastnil celé řady skupinových i autorských výstav v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Belgii, Portugalsku, Chile a Kostarice. Věnuje se také literární tvorbě, ať už se jedná o surrealistickou poezii, nebo povídky.

Výstava potrvá do 4. srpna 2019.

Těšíme se na Vaši návštěvu. 

Muzeum Fojtství
Záhumenní 1
Kopřivnice 74221
tel: +420 556 812 610

 

                                       

                            

Vážení přátelé Technického muzea Tatra,

přijměte pozvání na vernisáž výstavy „ Past na rovníku“, která se bude konat 30. 4. 2019 v 17:30 v Technickém muzeu Tatra. Výstava je věnovaná cestovateli a spisovateli Ing. Miroslavu Zikmundovi, který dne 14. 2. 2019 oslavil sté výročí svého narození.

Jen málo občanů ČR střední a starší generace by neznalo knihy, mapující dvou etapovou cestu kolem světa, kterou absolvoval s nerozlučným kamarádem, rodákem ze Štramberku, Jiřím Hanzelkou. Že k těmto cestám použili výrobky Tatry Kopřivnice, automobily Tatra 87 a Tatra 805 asi netřeba připomínat. I tento fakt vedl k tomu, že Technické muzeum Tatra přijalo nabídku uspořádat ve spolupráci s Rudou Švaříčkem a CK. LIVINGSTONE ve svých prostorách výstavu, věnovanou právě těmto cestovatelům a vozidlům kopřivnické produkce.

Zahájení výstavy se ujme její autor Ruda Švaříček osobně. Známý cestovatel, spisovatel, fotograf a podnikatel, dokázal v průběhu let nashromáždit nebývalou sbírku exponátů pocházejících z jeho cest po celém světě. Pomocí těchto přibližuje tento svět občanům naší země. Jeho dlouhodobé pobyty v exotických krajích dokázal zúročit v několika publikacích, na kterých pracoval společně s Miroslavem Zikmundem a Miloslavem Stinglem, se kterými ho pojí dlouholeté přátelství. V neposlední řadě je Ruda s Tatrovkou spojen jako účastník přírodovědné expedice Živá Afrika, které se osobně účastnil.

Výstava potrvá do listopadu 2019

Těšíme se na Vaši návštěvu

S přáním hezkého dne

Technické muzeum Tatra

                              

 

 

 

                             

 

 

 

 

Zpět ZpětTisknout stránku Tisknout stránkuNahoru Nahoru