Anglicky Česky Německy Polsky

NAŠE MUZEA

SLUŽBY PRO VÁS

VYHLEDÁVÁNÍ

 Aktuality 

Zde se dozvíte aktuální info o výstavách, akcích a jiných službách,

které pro Vás připravujeme.

 

Vážení přátelé,

Dne 29.11.2018 bude slavnostní vernisáží v 16:00 hodin zahájena výstava v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici s názvem O H L É D N U T Í   1 9 7 8 – 2 0 1 8  a podtitulem 40 závodních sezon záchranného systému v československém motorsportu.

Výstava je součástí projektu mapující činnost a historii vzniku záchranného systému v tuzemsku u příležitosti právě končící 40 sezony nepřetržité činnosti záchranného týmu, který se v současnosti prezentuje pod názvem Autoklub Sport Rescue.

V rámci výstavy se návštěvníci mohou na výstavních panelech seznámit s bohatou historií týmu, který byl koncem osmdesátých let považován za jeden ze tří nejlepších na světě. FIA jej schválila pro asistenci při závodech úrovně mistrovství světa včetně závodů Formule 1, kterých se pak záchranný tým po mnoho let aktivně účastnil. Výstava proto neopomíjí historické souvislosti zejména v kontextu evropského motorsportu.

Poprvé je představena historie vývoje československé hydraulické vyprošťovací techniky. Její zavedení do výrobních plánů  národního podniku Nářadí Praha iniciovali právě členové záchranného týmu. Kromě asistence při závodech zajišťoval záchranný tým od roku 1983 během letních víkendů také bezpečnost silničního provozu na československých dálnicích. V roce 1989 tomu již bylo na 12 stanovištích pokrývajících dálniční síť v celé republice.

Bohatý obrazový materiál je doplněný trojrozměrnými exponáty včetně vyprošťovací techniky, především však zaujmou záchranná vozidla. Prohlédnout si můžete například jeden ze dvou vyrobených vozů T623R dosahující maximální rychlosti 250km/h, které byly určené právě pro rychlou asistenci při F1. Ve fázi započaté renovace je vystaven také unikátní prototyp sanitního vozu T624, který pro potřeby záchranného týmu navrhnul designer Václav Král.

Výstavu, kterou společně pořádají Autoklub České republiky, Technické muzeum Tatra a Policejní historická společnost, můžete v Technickém muzeu Tatra navštívit od úterý do neděle mezi 9:00-16:00 hodinou až do 30.3.2019.

 

 

Blíží se nám nejkrásnější sváteční období roku. Jestli rádi tvoříte nebo si jen chcete zpříjemnit adventní čas, přijďte v sobotu 15. prosince 2018 mezi 10 – 16 h do Muzea Fojtství v Kopřivnici. Budeme malovat enkaustickou technikou na plastové baňky nebo dřevěné zápichy s vánoční tématikou.

Vše bude probíhat pod vedením paní lektorky Jany Povalové.

Cena za 1 osobu je 40,- Kč + 20,- Kč vstupné (děti do 6 let vstup zdarma).

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Muzeum Fojtství
Záhumenní 1
742 21 Kopřivnice
tel. 556 812 610

Navštivte naše stránky / Visit our website:
http://www.tatramuseum.cz
http://www.facebook.com/pages/Muzeum-Fojtstvi/300624990036418
http://shop.tatramuseum.cz

 

 

 

Nová výstava

 

 

 

Vážení přátelé,

zveme Vás na vernisáž výstavy Jany Povalové s názvem Kouzlo barev, která se uskuteční v pátek 16. listopadu 2018 v 17 hodin v Muzeu Fojtství v Kopřivnici.

Jana o sobě říká:

Maluji olejem, akrylem, horkým voskem - a vůbec se vším, co mi přijde pod ruku. Mám ráda různé techniky, které vzájemně kombinuji, protože mne baví neustálé hledání a stereotyp je můj nepřítel.

Šíře tvorby a výrazové prostředky přesahují rámec jedné techniky a přechází od reality až po fantazii. Upoutala mě hlavně možnost měnit vzory, struktury, přičemž vzniká vždy něco nového, jedinečného. V poslední době nacházím kouzlo v práci se špachtlí, fluid painting, mix media, modelaci květin z foamiranu.

Inspiraci nalézám v běžném životě, v přírodě.

Obejmout celý svět jednou náručí je těžké. Přesto se o to prostřednictvím své tvorby stále snažím. A to je to, co mě tak uspokojuje. Svou cestu hledání uměleckého vyjádření jsem našla. Umění nezná hranici a je mu vlastní svoboda. Obrazy nepotřebují popisky. Přeji si, aby byly čitelné, aby si v nich každý našel svůj příběh.

Všem “náhodám” v mém životě moc děkuji.

Výstavu budete moci zhlédnout do 6. ledna 2019.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Muzeum Fojtství
Záhumenní 1
742 21 Kopřivnice
tel. 556 812 610

 

 

 

Hezký den z Lašského muzea,

přátelé, minulý týden se mnozí z Vás zúčastnili vyvedené Muzejní noci. A listopad u nás bude v podobném duchu i pokračovat. Shodou okolností se nám totiž ještě na konec měsíce sešly tři zajímavé akce, které jsme se rozhodli „sloučit“ do jednodenního maratonu, který nazvěme, pro změnu, Den v Muzeu. V neděli 18. listopadu se máte na co těšit.

Tedy, vše u nás začne v 10 hodin dopoledne, kdy se u nás sejdou milovníci dobrého jídla, společně s milovníky dobrých knih. Téměř tradičně totiž společně uspořádáme další kopřivnický Restaurant day, který doplníme neméně tradiční Knižní burzou. Jídlo a knihy se v prostorách Lašského muzea budou potkávat zhruba do 14 hodin.

Pak si na moment oddechneme a už o 16. hodině se uvidíme znovu, tentokrát na vynikajícím koncertu klasické muziky. Do muzea k nám zavítají „staří známí“ (možná si vybavíte koncert souboru Luce del Sole nebo nedávnou hudební pohádku o Princi Chocholoušovi), kteří si společně s Vámi, pod vedením Anežky Tesaříkové, udělají malou hudební procházku staletími od renesance až do 20. století.

A na závěr ještě několik málo technických informací. Nejprve pro ty z Vás, kteří by se rádi aktivně zúčastnili Restaurant daye. Pojměte, prosím, své kulinářské kreace spíše komorněji a bude-li možnost, připravte si co nejvíce už doma. Budeme se přeci jen muset o prostor dělit ještě s knihami.

Knižní burza proběhne klasicky. Máte-li doma knihy, kterých se chcete zbavit, dovezte je, nejlépe po domluvě, k nám do Muzea. Můžete tak samozřejmě učinit přímo v neděli nebo i s předstihem v průběhu příštího týdne. U knih si pak můžete stát nebo je nechat volně k rozebrání. Kdo si zbylé knihy nebude chtít brát zpět, může nám je nechat v Muzeu. My jimi budeme po celý rok intelektuálně sytit naše návštěvníky.

Vstupné bude po celý den dobrovolné.

Tolik tedy prozatím z naší strany. Budete-li moci, šiřte, prosím, naše pozvání i mezi své známé a kamarády.

Mějte se krásně.

S pozdravem „Ať je co jíst a ať je co číst“

 

Mgr. Pavel Dvořák

Lašské muzeum

Štefánikova 226/8

742 21 Kopřivnice

tel. 556 801 138

mob. 725 853 458

http://cs-cz.facebook.com/pages/Lašské-muzeum/279033372200625

 

 

 

Milí přátelé,

 

za několik dní skončí v Lašském muzeum v Kopřivnici výstava vynikajících prací grafika Jana Kavana. Ani po ní Vám však nedopřejeme oddechu a téměř ihned navážeme novou výstavou, tentokrát vyplněnou uměním fotografickým. A můžete si být jisti, že i tentokrát se máte na co těšit. Podařilo se nám totiž připravit pro Vás výstavu fotografií, jejichž autora bychom mohli směle zařadit k nejzajímavějším a nejoceňovanějším zástupcům evropského výtvarného umění posledních desetiletí. Není jím nikdo jiný než český fotograf Ivan Pinkava.

Ivana Pinkavu bude většina z Vás znát jako autora významově i výrazově silných černobílých fotografií, který své náměty čerpá z antické i křesťanské mytologie i z kruciálních bodů evropské kultury a výtvarného umění. A právě takový se nám Ivan Pinkava představí i v Kopřivnici. V Lašském muzeu bude k vidění výběr jeho prací z rozmezí let 1995-2012, tedy období, kdy se Ivan Pinkava intenzivně věnoval klasické (myšleno analogové) fotografii. Přestože naše výstava patří svým rozsahem k těm menším, můžete se těšit na velmi intenzivní, koncentrovaný výběr Pinkavových prací, které všechny dohromady pojí autorovo stěžejní téma, kterým je Čas, jeho pomíjivost, nestálost a z toho plynoucí pocit existenciální nejistoty.

                Ve výběru fotografií jsou zastoupeny především nefigurativní práce, které Pinkavově tvorbě v tomto období dominovaly. Ke zdůraznění jistých souvislostí je však kolekce doplněna i několika fotografiemi s figurálními motivy, které byly vždy důležitou součástí Pinkavovy práce, a které hrají pro pochopení jeho díla zásadní roli.

Přátelé, srdečně Vás zveme do Kopřivnice na setkání s Ivanem Pinkavou a jeho fotografiemi. Celou výstavu, kterou jsme nazvali Zbývá jen zlato, zahájíme společně s Vámi ve čtvrtek 25. října 2018 v 17 hodin v podkroví Lašského muzea. Probíhat pak bude až do 20. ledna 2019.

Na ojedinělé setkání se těší

Mgr. Pavel Dvořák

Lašské muzeum

Štefánikova 226/8

742 21 Kopřivnice

tel. 556 801 138mob. 725 853 458

 

 

 

Lašské muzeum

 

 

Milí přátelé,

většina z vás jistě ví, že v letošním roce si Kopřivnice připomíná 70. let od svého povýšení na město. Ke gratulantům se rozhodl připojit i kopřivnický sběratel pan Jan Bittner, kterému se v Lašském muzeu podařilo uspořádat malou, ovšem velice zajímavou výstavu části své sbírky skleněných ryb. Výstava pro Vás bude přístupná od 23. srpna a potrvá až do konce roku.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Krásné letní dny přeje

 

Mgr. Pavel Dvořák

 

 

Milí přátelé, zvláště pak přátelé kopřivničtí,

v letošním roce si Kopřivnice připomíná 70 let od povýšení na město. Ani v Lašském muzeu jsme na toto výročí nezapomněli a připravili pro Vás i pro Kopřivnici samotnou malý výstavní dárek.

Představte si, že jdete městem do práce. Co vidíte okolo sebe? Obchody, kavárny, zeleň, úřady? A co výtvarné umění? Kde že byste ho měli vidět? S malou nadsázkou řečeno všude. Je třeba přiznat, že dnes je umění v městském veřejném prostoru poněkud skryté a pozapomenuté. A právě naše výstava by Vám jej zase po letech ráda připomenula.

Výtvarné umění, architektura a veřejný prostor k sobě měly vždy blízko. Ať už mluvíme o barokních sochách světců, rozesetých po krajině, o pomnících padlým vojákům či o sochařské výzdobě historizujících budov z 19. století. Tento druh výtvarné tvorby však u nás svého rozkvětu dosáhnul po Druhé světové válce, úžeji pak především v 60., 70. a 80. letech, kdy pevnou součástí výtvarné práce bylo její začleňování do projektů investiční výstavby. Prakticky každý z nás, ať žijeme kdekoli v republice, denně prochází okolo nejrůznějších mozaik, soch, plastik, reliéfů a nepřeberného množství dalších výtvarných realizací, jejichž prvořadým účelem byla estetizace veřejného prostoru v tehdy mohutně se rozvíjející socialistické výstavbě.

Ani Kopřivnice není v tomto ohledu výjimkou. I zde vznikly více něž tři desítky děl nejrůznější kvality, z nichž sice většinu, jaksi automaticky, považujeme za pevnou součást veřejného prostoru, ale málokdo z nás jim přisuzuje vyšší uměleckou či estetickou hodnotu. I díky tomu už některé z nich (a mnohé zcela zbytečně) zanikly, jiné jsou v dezolátním stavu a osud ostatních je více než nejistý.

Cílem naší výstavy tedy není jen seznámit Vás s jednotlivými výtvarnými díly (a jejich autory), která jsou v kopřivnických ulicích přítomná. Rádi bychom také, aby tato díla vešla v obecnější známost a aby se snad do budoucna zabránilo jejich další necitlivé devastaci. Krom nesporné estetické hodnoty jsou totiž, ať se nám to líbí nebo ne, přinejmenším důležitými svědky doby, ve které vznikly.

 

Celá výstava, kterou jsme nazvali „Obrazy v Kopřivnici“, pro Vás bude přístupná od tohoto víkendu, tedy od soboty 19. května. Zveme Vás však také na oficiální vernisáž, kterou bychom rádi uspořádali ve čtvrtek 24. května v 17 hodin.

Na viděnou se těší

Mgr. Pavel Dvořák

Lašské muzeum

Štefánikova 226/8

742 21 Kopřivnice

tel. 556 801 138mob. 725 853 458

 

 

 

 

 

 

 

Zpět ZpětTisknout stránku Tisknout stránkuNahoru Nahoru