Anglicky Česky Německy Polsky

NAŠE MUZEA

SLUŽBY PRO VÁS

VYHLEDÁVÁNÍ

 Aktuality 

Zde se dozvíte aktuální info o výstavách, akcích a jiných službách,

které pro Vás připravujeme.

 

Vážení přátelé,
přijměte prosím naše pozvání na vernisáž výstavy Karla Kudery "Za volantem (behind the wheel)", která proběhne v Muzeu Fojtství v Kopřivnici v pátek 11. ledna 2019 v 18 hodin.

Pohled z okna automobilu působí jako obraz či filmové plátno, na němž se nám promítá okolní svět a jeho příběhy. Kopřivnický fotograf a grafik Karel Kudera si zvolil toto téma jako další pohled na automobily Tatra a město Kopřivnici. Tentokrát však přidal i jiná místa, nebo příběhy a využil také automobilů jiných značek. Interiér automobilů je sám o sobě působivý, zvláště když k tomu přidáte nějaký příběh nebo obraz, který se děje za oknem. Proto je také výstižně zvolen název výstavy Za volantem. Jedná se převážně o fotomontáže, na kterých se Kudera snaží s malou nadsázkou spojovat různé příběhy. K tomuto tématu přidal fotomontáže, fotografie a grafické práce s jinou tématikou, při jejichž úpravě pracuje s počítačem. Baví ho tvořit někdy až nereálné pohledy a obrazy, které spojuje dohromady. Na výstavě je zastoupeno i několik ukázek z předchozích výstav jako třeba "Kopřivnice v automobilech Tatra", která se konala před dvěma lety v Lašském muzeu, ale také grafické práce či loga, které dělal pro různé instituce. Focení se Kudera věnuje od útlého mládí a přes kresbu se ke grafickému designu dostal před dvaceti lety. V uplynulých 5 letech vystavoval své práce v kopřivnické čajovně Mandala a Lašském muzeu v Kopřivnici.

2014 - Me? Im not.. (Já? Já ne…)
https://www.behance.net/gallery/21400313/Me-Im-not-(photography-exibition)

2015 - FOOD AGAINST HUNGER (Jídlem proti hladu)
https://www.behance.net/gallery/35220229/FOOD-AGAINST-HUNGER-exhibition-of-photography

2017 - KOPŘIVNICE V AUTOMOBILECH TATRA
https://www.behance.net/gallery/49041299/KOPRIVNICE-IN-TATRA-AUTOMOBILE-EXHIBITION

2019 - ZA VOLANTEM (BEHIND THE WHEEL)
webové stránky výstavy: www.flood.cz/tatra
upoutávka výstavy: https://www.youtube.com/watch?v=9nxOZ-O-jG0

Upoutávka: https://www.youtube.com/watch?v=9nxOZ-O-jG0&fbclid=IwAR33tdhTrchmxQzO6hFqHb9bVtCnR_z9KuRtCYZZLYb2P62CyHhc3Cc34ZY

Výstava Za volantem potrvá do 24. února 2019.

Těšíme se na Vaši návštěvu

Muzeum Fojtství

Záhumenní 1
742 21 Kopřivnice
tel. 556 812 610

Navštivte naše stránky / Visit our website:
http://www.tatramuseum.cz
http://www.facebook.com/pages/Muzeum-Fojtstvi/300624990036418
http://shop.tatramuseum.cz

 

 

 

 

Vážení přátelé,

Dne 29.11.2018 bude slavnostní vernisáží v 16:00 hodin zahájena výstava v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici s názvem O H L É D N U T Í   1 9 7 8 – 2 0 1 8  a podtitulem 40 závodních sezon záchranného systému v československém motorsportu.

Výstava je součástí projektu mapující činnost a historii vzniku záchranného systému v tuzemsku u příležitosti právě končící 40 sezony nepřetržité činnosti záchranného týmu, který se v současnosti prezentuje pod názvem Autoklub Sport Rescue.

V rámci výstavy se návštěvníci mohou na výstavních panelech seznámit s bohatou historií týmu, který byl koncem osmdesátých let považován za jeden ze tří nejlepších na světě. FIA jej schválila pro asistenci při závodech úrovně mistrovství světa včetně závodů Formule 1, kterých se pak záchranný tým po mnoho let aktivně účastnil. Výstava proto neopomíjí historické souvislosti zejména v kontextu evropského motorsportu.

Poprvé je představena historie vývoje československé hydraulické vyprošťovací techniky. Její zavedení do výrobních plánů  národního podniku Nářadí Praha iniciovali právě členové záchranného týmu. Kromě asistence při závodech zajišťoval záchranný tým od roku 1983 během letních víkendů také bezpečnost silničního provozu na československých dálnicích. V roce 1989 tomu již bylo na 12 stanovištích pokrývajících dálniční síť v celé republice.

Bohatý obrazový materiál je doplněný trojrozměrnými exponáty včetně vyprošťovací techniky, především však zaujmou záchranná vozidla. Prohlédnout si můžete například jeden ze dvou vyrobených vozů T623R dosahující maximální rychlosti 250km/h, které byly určené právě pro rychlou asistenci při F1. Ve fázi započaté renovace je vystaven také unikátní prototyp sanitního vozu T624, který pro potřeby záchranného týmu navrhnul designer Václav Král.

Výstavu, kterou společně pořádají Autoklub České republiky, Technické muzeum Tatra a Policejní historická společnost, můžete v Technickém muzeu Tatra navštívit od úterý do neděle mezi 9:00-16:00 hodinou až do 30.3.2019.

 

 

 

 

 

Milí přátelé,

 

za několik dní skončí v Lašském muzeum v Kopřivnici výstava vynikajících prací grafika Jana Kavana. Ani po ní Vám však nedopřejeme oddechu a téměř ihned navážeme novou výstavou, tentokrát vyplněnou uměním fotografickým. A můžete si být jisti, že i tentokrát se máte na co těšit. Podařilo se nám totiž připravit pro Vás výstavu fotografií, jejichž autora bychom mohli směle zařadit k nejzajímavějším a nejoceňovanějším zástupcům evropského výtvarného umění posledních desetiletí. Není jím nikdo jiný než český fotograf Ivan Pinkava.

Ivana Pinkavu bude většina z Vás znát jako autora významově i výrazově silných černobílých fotografií, který své náměty čerpá z antické i křesťanské mytologie i z kruciálních bodů evropské kultury a výtvarného umění. A právě takový se nám Ivan Pinkava představí i v Kopřivnici. V Lašském muzeu bude k vidění výběr jeho prací z rozmezí let 1995-2012, tedy období, kdy se Ivan Pinkava intenzivně věnoval klasické (myšleno analogové) fotografii. Přestože naše výstava patří svým rozsahem k těm menším, můžete se těšit na velmi intenzivní, koncentrovaný výběr Pinkavových prací, které všechny dohromady pojí autorovo stěžejní téma, kterým je Čas, jeho pomíjivost, nestálost a z toho plynoucí pocit existenciální nejistoty.

                Ve výběru fotografií jsou zastoupeny především nefigurativní práce, které Pinkavově tvorbě v tomto období dominovaly. Ke zdůraznění jistých souvislostí je však kolekce doplněna i několika fotografiemi s figurálními motivy, které byly vždy důležitou součástí Pinkavovy práce, a které hrají pro pochopení jeho díla zásadní roli.

Přátelé, srdečně Vás zveme do Kopřivnice na setkání s Ivanem Pinkavou a jeho fotografiemi. Celou výstavu, kterou jsme nazvali Zbývá jen zlato, zahájíme společně s Vámi ve čtvrtek 25. října 2018 v 17 hodin v podkroví Lašského muzea. Probíhat pak bude až do 20. ledna 2019.

Na ojedinělé setkání se těší

Mgr. Pavel Dvořák

Lašské muzeum

Štefánikova 226/8

742 21 Kopřivnice

tel. 556 801 138mob. 725 853 458

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět ZpětTisknout stránku Tisknout stránkuNahoru Nahoru