75. výročí od zahájení expedice cestovatelů H + Z

1947-1950

22. dubna 1947 byla zahájena legendární výprava cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Na expedici do Afriky a latinské Ameriky se vydali speciálně upravenou T 87, kterou však v Alexandrii vyměnili za standartní sériový automobil, který nechali pouze přelakovat a pokračovali dále. V průběhu expedice cestovatelé pravidelně posílali do Československa zprávy o průběhu cesty. Systematicky psali deníky, fotografovali na zrcadlovku a nasbírali neskutečné vzpomínky, které promítli do sérií publikací o Africe a latinské Americe. Na obou kontinentech ještě poznali koloniální podobu zemí. Dnešním pohledem zachytili ještě autentický svět původních obyvatel. Kromě četných vydání jejich publikací a článků v dobovém tisku, se dodnes dochovala stříbrná Tatra T 87. V roce 1959 tuto osmičku od Jiřího Hanzelky získalo Národní technické muzeum. Z archivu TM výročí připomínáme fotografií z doby přípravy původního vozidla v kopřivnické Tatře.